Majdnem minden szervezet számára kiemelten fontos a modernizáció, de nem minden vállalat rendelkezik a szükséges erőforrással ahhoz, hogy egyik napról a másikra átalakítsa biztonsági infrastruktúráját. A biztonságtechnikai iparág sem kivétel. Az olyan fejlett technológiák, mint a Mesterséges Intelligencia (AI) alapjaiban változtatják meg a biztonsági rendszerek konfigurálását és telepítését, így a biztonsági szakembereknek olyan megoldásokat kell választaniuk, amelyek a hosszú távú hatékonyságot és a védelmet biztosítják.
Az iparág által széles körben alkalmazott egyik módszer az Edge AI, amelyet számos vállalat hatékony eszközként használ a biztonsági és felügyeleti adatok gyűjtésére, kezelésére, feldolgozására és tárolására. Az edge computing azt jelenti, hogy az adatokat közelebb dolgozzák fel az eredeti forráshoz, csökkentve ezzel a késleltetést és enyhítve a sávszélességkorlátozásokat, miközben számos egyéb előnyt kínál, ez esetben a kamera önmaga dolgozza fel az érzékelt képi anyagot, így a szerver kevésbé dolgozik, s ez a megosztott erőforrás a rendszer általános hatékonyságát javítja.
Vannak olyan AI eszközök, mint az AI box, amely streamet fogad, a boxban levő processzor pedig feldolgozza a kamera helyett a képanyagot, s ezáltal sem kerül a szerverre a terhelés. Ez a fajta Edge AI hosszú távú stratégiai megoldás lehet, amely lehetővé teszi egy vállalat számára, hogy saját ütemében migráljon a mesterséges intelligenciára. Az ilyen megközelítés egyszerűsíti a telepítést, mivel a cég meglévő kamerainfrastruktúrája felhasználható, anélkül, hogy minden kamerát ki kellene cserélni, vagy drága szerverekre lenne szükség. A felhasználók teljes AI funkciókhoz és teljesítményhez juthatnak, anélkül, hogy az összes kamera cseréjével kapcsolatos magas költségekkel, illetve VMS licencdíjak fenntartásával kellene szembenézniük, miközben a jelenlegi biztonsági infrastruktúra is maximálisan kihasználható.
Ez a megoldás hasonló a korábbi analóg rendszerekről IP alapú rendszerekre való átállás során alkalmazott stratégiához, amikor a cégek encoder-eket használtak a meglévő kamerák digitalizálására, így hosszabb élettartamot biztosítva az infrastruktúrának anélkül, hogy egyszerre teljes cserét kellett volna végrehajtani.
Az Edge AI felhőalternatívaként is működhet. Az Edge AI modellben az adatok többsége ugyan felhőben tárolódik, de csak a leggyakrabban használt információk kerülnek továbbításra a hálózaton keresztül a felhasználókhoz, ami jelentősen csökkenti az egyes eszközök tárolási igényeit.
Az Edge AI kulcsfontosságú előnyei közé tartozik a hosszú távú üzemeltetési költségek csökkentése, mivel elkerülhetők a folyamatos felhőszolgáltatási díjak, valamint a megnövekedett biztonság és adatvédelem, mivel az érzékeny adatokat a helyi hálózaton, helyben dolgozzák fel, nem pedig távoli felhőszolgáltatók által.
Az Edge Computing fejlődése párhuzamosan haladt a felhőtechnológiák (Cloud) fejlődésével, így ma már az Edge Computing képes olyan feladatok elvégzésére, amelyek korábban kizárólag a felhő szolgáltatásain keresztül voltak elérhetők.
A lényeg az opciókban rejlik. Néhány szervezet előnyben részesíti az edge-alapú felügyeleti rendszer telepítését, mivel az minimalizálja a hálózati sávszélesség használatát és csökkenti az összköltségeket, míg mások a központosított felhőalapú működést választják, és ismét mások hibrid megoldást alkalmaznak, hogy mindkét megoldás előnyeit élvezhessék. Valójában sok vállalat, köztük a Hanwha, ideális ökoszisztémaként tekint erre a kombinált megközelítésre, amelyben az edge és a felhőalapú megoldások egyszerre léteznek, és nem „jobb” egyik a másiknál, csupán más-más funkciókat és előnyöket kínálnak.
Az edge biztonságának védelme
Természetesen amint bármilyen hálózati kapcsolat vagy megosztott hozzáférés kerül egy edge eszközhöz, fennáll az illetéktelen hozzáférés vagy sérülékenység lehetősége. Ez növeli az igényt a hálózat peremén található eszközök védelme iránt, azon a ponton, ahol egy vállalat internet szolgáltatása csatlakozik a hálózathoz, minden végponton, mielőtt az adatforgalom elérné a központilag irányított hálózatot.
Az edge biztonság rendkívül hatékony lehet, és mivel decentralizált, a szervezetek több lehetőséget kapnak arra, hogy a saját egyedi biztonsági igényeiket kezeljék. Az edge védelme a szervezet hálózati számítástechnikájánál az adatokat és a távoli helyszíneken lévő munkaterheléseket is védi, amelyek gyakran sebezhetőbbek a fenyegetésekkel és behatolásokkal szemben.
Sokan akik AI modelleket futtatnak az edge-en, próbálnak biztonsági "falat" építeni az eszközeik köré, úgy, hogy a kamerákat egy izolált hálózatba helyezik, amely nem rendelkezik internet-hozzáféréssel, s így kevésbé lesznek sebezhetőek a támadásokkal szemben. Ebben az esetben kulcsfontosságú, hogy az IoT eszközt vagy IP kamerát úgy válasszák, hogy azok több rétegű védelmet nyújtsanak a támadásokkal szemben. Az edge biztonságot rétegzett megközelítésben is be lehet állítani, annak alapelve szerint, hogy minél több "falat" kell áttörniük a potenciális támadóknak, annál nehezebb lesz elérniük az eszközt.
Az edge AI megközelítés előnyös lehet nagyvállalatok számára, akik már meglévő infrastruktúrával rendelkeznek, több száz kamerával, de kisebb szervezetek számára is, akik most kezdik el alkalmazni az AI-t. Az edge AI rugalmas, költséghatékony és fokozatos megközelítést kínál a szervezetek számára, hogy fokozatosan alkalmazzák és telepítsék az AI képességeit a videó megfigyelő és monitoring rendszereikben.
Az olyan eszközök, mint az AI Box, olyan alkalmazásokat támogatnak, amelyek különböző vertikális piacokra vannak célozva. Azok az ügyfelek, akik rendelkeznek ezekkel az alkalmazásokkal, választhatnak új AI detekciókat, funkciókat és analitikákat, amelyeket egy-egy kamera alapján tölthetnek fel az eszközre. És mindezt még mindig az edge-en végzik, lehetővé téve számukra a meglévő infrastruktúrájuk kihasználását.
Mikor érdemes a Cloud-ot fontolóra venni…
Hardveres szempontból, ha egy vállalat elégedett a jelenlegi hardver infrastruktúrájával és nem tervezi annak frissítését a közeljövőben, az edge-alapú AI ideális modell lehet. Azonban bármilyen hardvert is vásárolsz, annak feldolgozási kapacitása véges. Természetesen a modell folyamatosan fejlődhet, és új detekciók is hozzáadhatók, de ez nem hasonlítható a felhő erőforrásaihoz, amelyek azonnali frissítéseket tud biztosítani. Fontos, hogy az előnyöket és hátrányokat a szervezeti igények alapján mérlegeljük.
A jövőre tekintve
A vállalatok napjainkban egyre növekvő biztonsági fenyegetésekkel szembesülnek, miközben kevesebb erőforrással és szűkebb költségvetéssel működnek. Olyan megoldásokra van szükségük, amelyek a legjobban illeszkednek a szükségleteikhez – és ezek a megoldások lehetnek az edge-en, a felhőben, vagy egy hibrid kombináció, amely mindkét technológiát ötvözi.