A legjobb video menedzsment szoftver (VMS) kiválasztása 2025-ben
Címkék:hírek

2025-vms

A biztonsági projekteknél a video menedzsment szoftver (VMS) körülbelül a költségek tíz százalékát teszi ki. Ennek ellenére a VMS kiválasztása jelentős hatással lehet a hardver (például kamerák, szerverek), más szoftverek (például hozzáférés-ellenőrző rendszerek, harmadik féltől származó analitikák) és az ismétlődő karbantartási díjak költségeire. Ezt figyelembe véve felsorolunk kilenc tényezőt, amelyek segíthetnek a legjobb VMS kiválasztásában. Az egyes szakaszok végén összefoglaljuk a legfontosabb tanulságokat. 

Projekt mérete 

Hány fizikai helyszínen van kamerarendszer? Hány biztonsági kamera van egy-egy helyszínen? Ha egyetlen helyszínen vagy akár több helyszínen legfeljebb 100 kamera található, érdemes fontolóra venni a videó rendszer üzemeltetést, mint szolgáltatást (VSaaS). A VSaaS előnyei közé tartozik az alacsonyabb kezdeti költség és a kisebb konfigurációs munka. Azonban ha a rendszer mérete meghaladja a 100 kamerás határt, a VSaaS általában nem életképes a szükséges sávszélesség és tárolási költségek miatt. Azonban ez a szám csak egy hozzávetőleges érték; egy rendszerintegrátor vagy a VMS rendszer támogató munkatársa segíthet egy sávszélesség-kalkulátor használatában, hogy pontosan meghatározható legyen, hány kamerát képes kezelni a helyszínről a VSaaS. A VSaaS előnye, hogy hosszútávon tervezhető költségeket vonz maga után, nem kell törődni az infrastruktúra üzemeltetéssel, valamint minden szolgáltatás elérhető a felhőn keresztül, ám hátránya, hogy a rendszer bővülésével jelentősen megnövekedhet a költsége. Magyarországon sokan próbálkoznak VSaaS rendszer üzemeltetéssel, ám eddigi tapasztalataink alapján elmondható, hogy egyelőre nehezen indokolható egy ilyen rendszer bevezetése. 
Lehet, hogy inkább egy felhő alapú menedzselt VMS lenne a megfelelőbb VSaaS helyett? Míg a VSaaS és a felhő alapú menedzselt VMS is tartalmaz felhőalapú elemeket a videó megfigyelésben, a VSaaS gyakran inkább egy átfogó szolgáltatási ajánlat — beleértve a hardvert, a szoftvert és a felhő tárolást — míg a felhő alapú menedzselt VMS elsősorban egy szoftver, amit a felhőn keresztül kezelnek, de helyben vagy az eszközökön telepítenek. Akárcsak a VSaaS, a projekt méretétől függően a felhő alapú menedzselt VMS összesített költségei gyorsan túl magasak lehetnek a szolgáltatás költségei miatt. 
De mi a helyzet a nagyobb projektekkel? Számos VMS szolgáltató támogatja a több száz kamerát egy helyszínen. Azonban, ha több mint 1000 kamera van, akkor a rendelkezésünkre álló lehetőségek száma meglehetősen korlátozott.  

Legfontosabb tanulságok:

  •  Ha legfeljebb 100 kamera van helyszínenként, érdemes VSaaS szolgáltatót választani az alacsonyabb kezdeti költségek és az egyszerűbb működés érdekében.
  • Ha a hálózat megbízhatatlan (lásd a 2. szakaszt), akkor érdemes más lehetőségeket is megvizsgálni. 
  • Ha több mint 100 kamera található helyszínenként, érdemes helyben telepített VMS-t választanod a tárolási költségek és a hálózati terhelés csökkentése érdekében. 

Hálózati stabilitás 

A hálózati instabilitás elmaradt képkockákat, késleltetést vagy pufferelést okozhat, ami rontja a videó minőségét és események elvesztéséhez vezethet. Így természetes, hogy a hálózat stabilitása (vagy instabilitása) több fontos következménnyel jár. A cikkben tárgyalt sok tényező átfedésben van a hálózattal kapcsolatos előnyökkel. Minél nagyobb a projekt, annál inkább érdemes olyan funkciókat keresni, amelyek minimalizálják a hálózati terhelést és csökkentik a hálózati költségeket. Ebben a szakaszban azt vizsgáljuk meg, hogy a hálózati stabilitás hogyan befolyásolja a következőket:  

  • felhő alapú vagy helyben telepített video menedzsment 
  • távoli hozzáférés 
  • központi menedzsment. 

Ahogy az előző szakaszban is említettük, ha egy vagy több helyszínen legfeljebb 100 kamera van, a VSaaS könnyebb és olcsóbb megoldás lehet, mint egy helyben telepített VMS. A VSaaS kiválasztásának másik előfeltétele a stabil hálózat. Ez egyre népszerűbb a kiskereskedelmi szektorban, ám sok szervezet számára a felhő alapú működés még mindig nem elérhető, ha magas kockázatú, szigorúan szabályozott szektorban működnek, például a bűnüldözés vagy a kritikus infrastruktúra területén. Tehát még ha a hálózatuk stabil is, és a helyszínek kicsik, nem választják a VSaaS-t. Nagy projekteknél, ahol sok eszköz található egy helyszínen, a „Federated Architecture” – egyenrangú összekapcsolt rendszerek - jól működik, ha a hálózat stabil. A Federated Architecture gyakori az olyan szektorokban, mint a kritikus infrastruktúra, ahol az a norma, hogy központilag figyelik és kezelik a távoli helyszíneket. Például egyes közmű helyszínek nincsenek állandó felügyelet alatt, így a távoli megfigyelés kulcsfontosságú, hogy értesíthesse a központi csapatot, ha például vízszivárgás történik egy vízellátó rendszerben, ám itt is kulcsfontosságú, hogy milyen események igényeljenek figyelmet. 
Mi van, ha több helyszínt üzemeltetünk, de a hálózati kapcsolat nem megbízható? Ilyenkor olyan VMS-t kell választani, ami képes összekapcsolni a helyszíneket, de még akkor is lehetővé teszi, hogy azok függetlenül, egymástól elkülönülten működjenek, amikor a kapcsolat megszakad. Erre például a közlekedési szektorban van számos példa. Az úton lévő gépjárművek többsége offline állapotban van, és nem képesek csatlakozni a központi helyszínhez, azonban a járművön dolgozó biztonsági személyzet még így is élő videót nézhet a fedélzeti kamerákból. A jármű helyszínein a videó központilag, helyben vagy a kettő kombinációjaként is rögzíthető, attól függően, hogy milyen hálózati elérhetőség biztosított. Amikor a gépjármű dokkol a depóban, és létrejön egy biztonságos hálózati kapcsolat, az eltárolt videó átvitelre kerül a központi helyszínre, akár WiFin keresztül, s így a helyi tárolóról törlődnek az események, míg a központi rendszerben a teljes felvételi lánc összefűzésre kerül, GPS koordinátákkal ellátva. 


Legfontosabb tanulságok: 

  • Ha egyetlen helyszínt üzemeltetünk, távolról is csatlakozhatunk, ha megbízható a hálózat. Ellenkező esetben a felügyelet és menedzsment csak helyben történhet. 
  • Ha több helyszínünk van, és mindegyiken kevesebb mint 100 kamera található, valamint a hálózat megbízható, a VSaaS vagy a Cloud szerű rögzítés nagyszerű lehetőség lehet a távoli menedzsmenthez és felügyelethez. 
  • Ha több helyszínt kell összekapcsolni, és központilag kell menedzselni őket, olyan VMS-t érdemes választani, ami támogatja a föderált rendszert — feltéve, hogy a hálózat stabil. 
  • Ha több helyszínt kell összekapcsolni, de a hálózati kapcsolat nem megbízható, olyan VMS-t kell keresni, ami támogatja a helyi rögzítés lehetőségét. 

Videó minőség 

A biztonsági felvételek esetében elvárásokat támasztunk a képkockasebességgel, a felbontással és azzal kapcsolatban, hogy a videó folyamatosan rögzítve legyen, vagy csak konkrét események alapján (például egy személy vagy jármű megjelenése) kerüljön tárolásra a képanyag. Minél több kamera van egy telepítésben, annál több órát rögzítenek naponta, és annál hosszabb a tárolási idő, annál inkább fontos annak a VMS-nek a kiválasztása, amely hatékony rögzítő szerverekkel rendelkezik. Az, hogy hány kamerát képes kezelni egy-egy rögzítő szerver, nagymértékben függ a streaming minőségétől, valamint attól, hogy szükség van-e analitikára a szerveren (lásd a 4. szakaszt). 
Minél magasabbak az elvárások a minőséggel kapcsolatban, annál nagyobb terhet teszünk a hálózatra. A streaming minőség maximalizálása és a hálózati terhelés kezelése érdekében olyan VMS-t érdemes keresni, amely rendelkezik adaptív streaminggel. Mi az az adaptív streaming? Képzeljük el, hogy egy biztonsági operátor egy Full HD (1080p) felbontású monitort néz. A képernyőn egy 2x2-es rács látható, amely négy biztonsági kamera felvételét mutatja. Ha a VMS rendelkezik adaptív streaminggel, akkor még akkor is, ha mindegyik kamera Full HD felbontást támogat, az egyes panelek le lesznek butítva, hogy illeszkedjenek a rácsba, más szóval, a videóstreaminghez használt hálózati sávszélesség háromnegyed része pazarlás. De ha a VMS adaptív streaminget használ, akkor automatikusan 1) ellenőrzi, hogy a csatlakoztatott kamerák támogatják-e alacsonyabb felbontást, és 2) alacsonyabb felbontást kér, amikor a rácsot mutatja (így 75%-kal csökkentve a hálózati terhelést). Ráadásul a biztonsági operátor még mindig megnagyíthatja egy adott panel nézetét, és a VMS azonnal visszaállítja a Full HD felbontást. 
Amikor egy potenciális VMS-t értékelünk ki, fontos tudni azt is, hogy mely tömörítési szabványok támogatottak. Ha nagyon magas felbontású streaming minőségre van szükségünk (például 4K), akkor olyan szabványra van szükség, mint az H.265. Ezt a kodeket a videó kompressziójának intenzív kezelésére fejlesztették ki, és olyan biztonsági szituációkban releváns, ahol a finom részletek rögzítése kulcsfontosságú. Ilyen például a személyazonosítás, rendszámtábla felismerés és a nagy területek figyelése sok aktivitással. A legtöbb videó minőségi igényhez azonban az H.264 kodek elegendő, és a biztonsági kamerák 80-90%-a ezt támogatja. 
A H.264 sokkal kevesebb sávszélességet igényel, valamint kevesebb dekódolási teljesítményt kíván a VMS oldalán. De még ha a H.264 tömörítést választjuk is, akkor is szeretnénk optimalizálni a dekódolás teljesítményét, mert a dekódolás lelassíthatja a szoftvert, amit az operátorok használnak a kamerák nézetének megjelenítésére, valamint lassíthatja a videófájlok exportálását. Ez emellett megterhelheti a rögzítő szerverek központi feldolgozó egységét (CPU). Ha egy VMS-t értékelünk, vizsgáljuk meg, hogy lehet-e engedélyezni a hardveres gyorsítást. A hardveres gyorsítás automatikusan áthelyezi a dekódolási folyamatot a CPU-ról a grafikus feldolgozó egységre (GPU), amely ezt sokkal gyorsabban és hatékonyabban végzi el. 

Legfontosabb tanulságok: 

  • Minél több kamera van egy telepítésben, és minél magasabb a videó minőségi igény, annál inkább kell olyan VMS-t választani, amely hatékony rögzítő szerverekkel rendelkezik. 
  • Minél magasabb a streaming minőségi igény, annál inkább hasznos lehet egy olyan VMS, amely adaptív streaminggel csökkenti a hálózat terhelését. 
  • Ha nagyon magas felbontású videó streamingre van szükség, olyan VMS-re van szükség, ami támogatja az H.265 videó kompressziót, de a legtöbb videó minőségi igényhez a H.264 kompresszió is elegendő. 
  • Függetlenül a választott videó tömörítéstől, egy olyan VMS, amely támogatja a hardveres gyorsítást, javíthatja a teljesítményt és csökkentheti az energiafogyasztást. (GPU támogatás) 

Analitika 

Ha csak az alapokra, a képek rögzítésére van szükség, akkor figyelmen kívül hagyhatjuk a különböző szolgáltatók által hirdetett bonyolult analitikai funkciók többségét. Azonban, ha meglévő kamerák több gyártótól származnak, mindenképpen ellenőrizni kell, hogy a preferált VMS eszközfüggetlen-e. Ellenkező esetben túlléphetjük a költségvetést azáltal, hogy a kamerák többségét vagy mindet ki kell cserélned, vagy esetleg VMS oldalról külön licencdíjakat kell kifizetni a kapcsolatra. Egy extra előny, ha a VMS nemcsak eszközfüggetlen, hanem képes különböző típusú kamerák frissítését tömegesen elvégezni anélkül, hogy be kellene jelentkezni a gyártók oldalaira. 
De mi van akkor, ha fejlettebb analitikára van szükség? Egy példa erre az arcfelismerés, amely rengeteg számítási teljesítményt igényel egy dedikált szerveren, amely GPU-val rendelkezik, hogy kezelje a plusz számítási kapacitást. Egyetlen szerver nem lesz képes kezelni az összes szerveralkalmazást (például a kezelő szervert, a rögzítő szervert stb.), miközben a fejlett analitikát is futtatja. Még ha több szerver is van, a VMS-nek skálázhatónak és költséghatékonynak kell lennie. A VMS kiválasztásakor vegyük számba a tárolási képességeket, RAM- és processzorkövetelményeket, amelyeket a szükséges analitikához előírnak a fejlesztők. 
Továbbá, vizsgáljuk meg, hogy van-e bármilyen extra költség a harmadik féltől származó analitikai eszközök integrálásával kapcsolatban a fő VMS-sel. Néhány szolgáltató plusz díjat számíthat fel ezért, így érdemes összehasonlítani az alternatív megoldásokkal kapcsolatos összes költséget. Másrészről, egyes VMS beállítások csak a szolgáltató saját, szabadalmaztatott analitikáit kínálják, s az ilyen beállításoknál nem választhatunk különböző analitikák között, még akkor sem, ha hajlandóak vagyunk extra díjat fizetni. A következő szakaszban bővebben is tárgyaljuk a nyitott és zárt rendszerek közötti különbséget. 


Legfontosabb tanulságok: 

  • Ha csak alap kamerás analitikára van szükség, akkor a VMS alternatívák hardverkövetelményei nem lesznek túl fontosak. 
  • Ha már különböző gyártóktól telepítettél kamerákat alkalmazunk, fontos, hogy a VMS eszközfüggetlen legyen. 
  • Ha erősebb analitikára van szükségünk, hasonlítsuk össze a tárolásra, RAM-ra és processzorra vonatkozó követelményeket a választott VMS alternatívák között. 
  • Ha harmadik féltől származó analitikát szeretnénk integrálni, nézzük meg 1) hogy lehetséges-e, és 2) hogy vannak-e integrációs díjak, amiket a VMS szolgáltató felszámít. 

Könnyű használat vs. testreszabhatóság 

Nincs egyértelmű helyes vagy helytelen válasz a könnyű használat és a testreszabhatóság preferálása között. Egyrészt a könnyű használat gyorsabb bevezetést, alacsonyabb képzési költségeket és kevesebb emberi hibát eredményezhet, másrészt bármi, ami komplex — beleértve a szoftvert is —, amit nap mint nap használunk, idővel könnyen kezelhetővé válik.  
Lehetséges, hogy egy adott VMS könnyen használható a biztonsági operátorok számára, de ugyanakkor nehézkes lehet az IT osztály számára a telepítés és kezelés. Ezért hasznos, ha meghatározzuk a könnyű használat és a komplexitás értékelésének szempontjait. Ez szubjektív lehet, így nézzük meg a zárt és nyílt VMS alternatívák szélesebb kategóriáit, hogy bemutassuk a könnyű használat és a testreszabhatóság közötti különbségeket. 
A zárt VMS-t választó ügyfelek általában a szolgáltató által biztosított biztonsági kamerákra, szoftverekre és analitikai szolgáltatásokra vannak korlátozva. Ez a rendszer könnyebben használható, mivel egységes dizájnt, előre konfigurált beállításokat, egyszerűsített frissítéseket és korlátozott lehetőségeket kínál. A hátrány, hogy egyetlen szolgáltatóhoz vagy beszállítóhoz vagyunk kötve, és csökkentett rugalmassággal kell szembenézni. Az előzetes költségek magasak lehetnek, ha ki kell cserélni a meglévő kamerákat, vagy idegen gyártó termékeit kell licencelni a VMS rendszerbe. 
A nyílt platformot választó ügyfelek széles választékban integrálhatnak kamerákat, szenzorokat és harmadik féltől származó analitikát. Ha valaki nem szeretné lecserélni a meglévő hardvert, akkor egy nyílt platformos megoldás segíthet csökkenteni az előzetes költségeket. A nyílt platformú VMS megoldások jellemzően nyílt API-kat (alkalmazásprogramozási felületek) vagy SDK-kat (szoftverfejlesztői készletek) biztosítanak, amelyek lehetővé teszik a fejlesztők számára, hogy egyedi integrációkat, kiegészítőket és pluginokat hozzanak létre. Így változatos ökoszisztémát kínálnak a testreszabásra, és mindig több eszközt használhatunk a VMS-en kívül, vagy könnyedén válthatunk analitikát. A nyílt platformú VMS megoldások nagyobb rugalmasságot és skálázhatóságot kínálnak, ám több erőforrás szükséges a konfiguráláshoz és a karbantartáshoz. 


Legfontosabb tanulságok: 

  • Mérlegeljük, hogy a “könnyű használat” prioritás-e. Ha igen, gondoljuk végig, hogyan értékeljük a telepítés, a biztonsági operátorok használata, az állandó menedzsment és az IT karbantartásának könnyűségét és komplexitását. 
  • Ha még nincs biztonsági hardverünk, nem kívánunk testreszabott beállítást, nem szeretnénk VSaaS-t fontolóra venni, vagy biztosak vagyunk benne, hogy hosszú távon ugyanazt a szolgáltatót választjuk, akkor egy zárt VMS lehet a legjobb választás. 
  • Ha szeretnénk megőrizni a meglévő hardvert, a jövőben eszközfüggetlen választást szeretnénk, és rugalmasan szeretnénk integrációkat keverni, akkor egy nyílt platformú VMS valószínűleg a legjobb választás. 

Műszaki támogatás 

A VMS a biztonsági rendszer egy része. Így a legtöbb ügyfél a rendszerintegrátorokra támaszkodik, akik közvetlenül kezelik a támogatási eseteket a VMS-t használva. Ez érthető, mivel az integrátor átfogó képet kap arról, hogy a probléma forrása a VMS-ből, a hálózati problémákból vagy a hardverből ered-e. 
A megbízható VMS fejlesztők erős partnerhálózattal rendelkeznek, akik jól ismerik a termékeiket és ezáltal a szoftveres lehetőségeket, szolgáltatásokat, s emellett standard szolgáltatási szint megállapodásuk (SLA) van a helyi partnereikkel. Ha úgy dönt az ügyfél, hogy a rendszerintegrátoron keresztül kér támogatást, ügyelni kell arra, hogy ezt az SLA-ban bele kell foglalni. A VMS megvásárlása nem jogosít fel automatikusan a vásárláskor kapott szolgáltatás igénybevételére, ám egy jól megtervezett keretszerződés hosszútávon biztosítja a rendszerüzemeltetés biztonságát. 
Ha még valaki döntés előtt van, érdemes egy integrátort a biztonsági projekt végrehajtásához felkérni, s felmérni annak műszaki tudását is, mielőtt bármilyen megállapodást aláírunk. A VMS szolgáltatók gyakran partnerprogramot alkalmaznak, amelyekkel a megoldásukat védik. Azok a partnerek (azaz integrátorok), akik jobban képzettek egy adott VMS-ből, és több projektet végeztek, általában magasabb rangot kapnak. Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb a rangja az integrátornak a VMS fejlesztőnél, annál jobb műszaki támogatásra számíthatunk, mint vevő. 
Alternatívaként, vagy leginkább a támogatás kiegészítéseként, érdemes lehet közvetlenül is kapcsolatba lépni a VMS szolgáltatóval, ám a VMS fejlesztő csak ritka esetekben áll bele egy-egy nagyobb támogatási szerződésbe. Ilyen esetekben a támogatás külön megvásárolható a VMS licenc mellett, s fontos szempont, hogy a saját támogatónk rendelkezik-e az erőforrásokkal és tudással ahhoz, hogy közvetlenül kapcsolatba lépjenek a szolgáltatóval. 
Azok az ügyfelek, akik közvetlen műszaki támogatást választanak, jellemzően olyan szektorokban működnek, ahol minden egyes leállás rendkívül kockázatos (például kritikus infrastruktúra, közbiztonság, oktatás) és/vagy pénzügyileg zűrös lenne egy-egy kimaradás (például kaszinók, kiskereskedelem). Ők gyakran nemcsak a támogatási szolgáltatásokba fektetnek, hanem a biztonsági és IT munkatársaikat is a választott VMS szolgáltató által biztosított képzési programokra küldik. 
Akár a rendszerintegrátoron keresztül, akár közvetlenül a VMS szolgáltatóval tárgyalunk a támogatásról, érdemes megkérdezni: Milyen nyelvek érhetők el? Mely időzónák vannak lefedve? Elérhetők 24/7, vagy csak korlátozott üzleti órákban? 


Legfontosabb tanulságok: 

  • A rendszerintegrátorral való SLA megalkotásakor ügyeljünk arra, hogy a VMS-hez kapcsolódó műszaki támogatás szerepeljen benne. 
  • Fontoljuk meg egy olyan rendszerintegrátor kiválasztását, aki akkreditált a választott VMS fejlesztőnél. 
  • Ha magas kockázatú szektorban keresünk megoldást, olyan VMS szolgáltatót kell választani, aki 24/7 közvetlen műszaki támogatást kínál. 

Kiberbiztonság 

A VMS kiválasztásakor az egyik alapvető kiberbiztonsági jellemző, amit keresni érdemes, a központi jelszókezelés a videókamerák számára. Sok kameragyártó az eszközeit alapértelmezett adminisztrátori jelszóval szállítja, amely könnyen megtalálható az online dokumentációban. Ha még egyetlen kamera biztonsági beállításait sem frissítjük, az egész rendszer sebezhetővé válhat. Az ideális VMS automatikusan új adminisztrátori jelszót állít be az összes csatlakoztatott eszközhöz, de már a kamerák is alapértelmezetten meg kell követeljék az első csatlakozáskor az új jelszót. A biztonsági operátoroknak még azt sem kell tudniuk, mi a jelszó, így nem szükséges folyamatosan jelszavakat változtatni, amikor személyi változások történnek. 
A tömeges eszközkezelés kapcsán egy másik fontos szempont, hogy csak HTTPS kommunikációt támogassunk, mivel ez a protokoll titkosítja az adatátvitelt a biztonsági kamera, a szerver (ahol a videókat tárolják) és az ügyfél (amit a biztonsági operátorok használnak a kameraképek megfigyelésére) között. 
Egy másik fontos szempont, hogy a VMS támogatja-e a tanúsítvány-alapú titkosítást minden kliens és szerver esetében annak biztosítására, hogy azok a rendszer megbízható komponensei. A megfelelő VMS emellett képes titkosítani, jelszóval védeni és digitálisan aláírni a tárolt biztonsági felvételeket és hangfelvételeket, amely megvédi az érzékeny adatokat még akkor is, ha egy rosszindulatú személy hozzáférést szerez a tárolórendszerhez. 
A könnyen hozzáférhető, naprakész dokumentáció szintén jó pont a VMS választásakor, például amikor egy szolgáltatónak világos utasításokat kell adnia a VMS elkülönített hálózatra történő telepítéséhez fizikai vagy VLAN szegmentálás segítségével. Ennek egy átfogó, a rendszerszervezésre vonatkozó útmutatónak kell lennie, amely tartalmazza az autentikációt és hozzáférés-ellenőrzést, javasolt tűzfal szabályokat és kommunikációs protokollokat. 
Egy másik árulkodó jel, hogy egy VMS fejlesztő komolyan veszi a kiberbiztonságot, a szoftverfrissítések és javítások gyakorisága. Egy ilyen csapat folyamatos penetrációs tesztelést végez külső szakemberek és belső tesztelők bevonásával. Minél több erőfeszítést tesznek a szoftver sebezhetőségeinek feltárására, annál gyorsabban fogják ezeket javítani, csökkentve a támadók általi kihasználás kockázatát. 


Legfontosabb tanulságok: 

  • Olyan jellemzőket keressünk, amelyek zökkenőmentesen növelik a VMS teljes biztonságát, mint például a titkosított kommunikáció és videótárolás, erős hozzáférés-ellenőrző rendszerek és többtényezős hitelesítés. 
  • A naprakész, könnyen hozzáférhető dokumentációnak tükröznie kell a VMS-en belüli frissített biztonsági intézkedéseket, valamint átláthatóságot kell mutatnia a korábbi sebezhetőségekről. 
  • Olyan VMS fejlesztő kiválasztása, amely dedikált incidens-válasz csapattal rendelkezik, és gyakori frissítésekkel és javításokkal bír, segíthet csökkenteni a kiberbiztonsági kockázatokat.

Árazás 

A licencelési modellek esetén a VSaaS rendszer folyamatos licencdíjat von maga után, míg az on-premises VMS szolgáltatók gyakran örökös licencet kínálnak. Ez azt jelenti, hogy a szoftver a vásárlóé marad határozatlan ideig, de van néhány figyelembe veendő tényező. Az örökös licenc azonban nem feltétlenül tartalmazza a szoftver karbantartását (pl. frissítések és/vagy műszaki támogatás), ám van olyan szoftver is, amely az egyszeri vásárlással folyamatos verziókövetést kaphatunk. Ez esetben egy Opex / Capex gazdasági összehasonlítást érdemes elvégezni, miként járunk jobban a rendszer vásárlása során. 
Bárhogy is választunk a VSaaS vagy az on-premises VMS között, mindig vegyük figyelembe a lehetséges karbantartási költségeket. A pontos funkcióigények is meghatározzák, hogy mennyit költünk a licencekre, mivel ugyanaz a VMS szolgáltató különböző variánsokat kínálhat. 
Az eddig említett tényezők mind szerepet játszanak a teljes tulajdonlási költségben (TCO – Total Cost of Ownership). Minél nagyobb volumenű a projekt, annál magasabbak lesznek a kamerák és érzékelők VMS-be történő csatlakoztatásának költségei. Minél magasabbak a videóminőségi igények, és minél hosszabb ideig kell tárolni a felvételeket, annál nagyobb lesz a hálózat terhelése, annál magasabbak lesznek a szerverköltségek. Ugyanez érvényes az analitikákra is. Ha egy VMS szolgáltató extra díjat számít fel a harmadik féltől származó integrációkért, akkor ez is folyamatosan növelheti a költségeket. 
Egy zárt VMS, amely tartalmazza a hardvert és a szoftvert egyetlen szolgáltatótól, könnyebben beállítható, és az induló képzési költségek is alacsonyabbak lehetnek. Ezzel szemben egy nyílt platformú VMS csökkentheti az induló költségeket, mivel lehetővé teszi a meglévő hardverek és szoftverek megtartását. A nyílt platformú beállítás természeténél fogva összetettebb lesz a testreszabás miatt. Mindkét esetben valamilyen kompromisszumkötés szükséges, és el kell dönteni, hogy a projekt hosszú távú céljainak megfelelően melyik a legjobb választás. 


Legfontosabb tanulságok: 

  • A licenceken kívül mindig lesznek folyamatos karbantartási és képzési költségek a VMS-hez, ezáltal érdemes előre meghatározni, hogy az éves karbantartási költségek miként alakulnak. 
  • Ha már jelentős mennyiségű kamera van a telepítésben, akkor egy nyílt platformú VMS csökkenti a projekt elindításának költségeit.
  • Ha a VMS nem számít fel extra díjat a harmadik féltől származó integrációkért, az tovább csökkentheti a folyamatos költségeket. Azonban ha a szervezet nem rendelkezik még számottevő kameraparkkal és a cég inkább az egyszerűségre törekszik, egy zárt VMS lehet a legjobb választás. Rövid távon drágább lehet, de hosszú távon megtakaríthatjuk a képzési költségeket.  

Szolgáltató hírneve 

A legtöbb VMS projektet kisebb szolgáltatók nyerik, akik korlátozott földrajzi területen működnek. Ennek oka, hogy 1) a legtöbb biztonsági projekt kisebb léptékű (pl. kevesebb mint 50 biztonsági kamera), és 2) az ügyfelek kisebb léptékben működnek, így csak az alapvető biztonsági felügyeletre van szükségük. 
Ezek az ügyfelek kevésbé aggódnak a fejlettebb analitikák és a kiberfenyegetések miatt. Egy kisebb VMS szolgáltató, amelynek van egy helyi irodája, valószínűleg tud helyi nyelven ügyfélszolgálatot biztosítani, és a közelség is előnyös lehet, ráadásul az árak sokkal alacsonyabbak lehetnek, mint a nagyobb szolgáltatók esetében, akik vállalati szintű megoldásokat kínálnak. 
A másik oldal az, hogy a kisebb VMS szolgáltatók gyakran nem tudják elnyerni a nagyobb projekteket, amelyek bonyolultak és magas kockázattal járnak, valamint számottevő referenciát kell mögé tenni a rendszer stabilitásának bizonyítására. Az ilyen projekteket inkább nagyobb, globális cégek nyerik, akik rengeteg kutatás-fejlesztési erőforrással és erős kiberbiztonsági politikával rendelkeznek. Ez magában foglalhatja a kormányzati projekteket is, akár kritikus infrastruktúrával kapcsolatos projekteket. Bár mind a magánvállalkozások, mind a közszolgáltatók szeretnének jó üzletet kötni, mégis olyan biztonsági megoldást kell választaniuk, amely nem veszélyezteti működésüket és biztonságukat, valamint a vállalásukat. 
A biztonsági projektek kiírása mind a magán-, mind a közszolgáltatói szektorokban általános gyakorlat. Ez lehetőséget ad a VMS szolgáltatóknak arra, hogy elmagyarázzák, hogyan felelnek meg a projekt igényeinek és milyen áron. Egyre gyakoribb, hogy a kiírások legalább egy ügyféltájékoztatót (a megfelelő szektorból) kérnek a projekt ajánlathoz. Érdemes olyan szolgáltatót választani, akinek jó a hírneve, mivel az ügyfelek évekig fogják használni a választott VMS-t. 
A helyi jogszabályoktól függően és attól, hogy egy projekt teljesen magán vagy közszolgáltatási jellegű, egy kiírás meghatározhat egy konkrét VMS szolgáltatót, vagy egy rövid listát is. A kiválasztás során valószínű, hogy sok előzetes kutatás zajlik, beleértve az ilyen cikkek olvasását, internetes anyagok és ügyféltapasztalatok átnézését, valamint olyan weboldalak, mint a Gartner Peer Insights és a G2 böngészését.  


Legfontosabb tanulságok: 

  • A kisebb, alacsony kockázatú projekteket gyakran a kisebb, helyi és alacsonyabb költségű VMS megoldások szolgálják ki, amelyek elegendőek az alacsonyabb elvárásokhoz. 
  • A nagyobb, magasabb kockázatú projekteket gyakran globális VMS szolgáltatók nyerik, akik évtizedes tapasztalattal rendelkeznek biztonsági megoldások terén. 
  • Akár kicsi a projekt, akár nagy, nyilvános vagy magánszolgáltatású, egy VMS szolgáltató hírnevének felmérése egyre inkább lehetséges mind hivatalos, mind informális ügyféltapasztalatok alapján. 

A VMS (videó menedzsment rendszer) kiválasztása a vállalkozás vagy működés számára nem könnyű döntés. Nem csupán egy szoftver kiválasztásáról van szó — ez egy olyan megoldásba történő befektetés, amely támogatja a biztonsági igényeket most és a jövőben is. Tekintettel arra, hogy a technológia gyors ütemben fejlődik, fontos, hogy olyan rendszert válasszunk, amely nemcsak a jelenlegi igényeknek felel meg, hanem alkalmazkodik az új kihívásokhoz és innovációkhoz is. 
Miközben a VMS lehetőségeket értékeljük, tartsuk szem előtt azokat a kulcsfontosságú tényezőket, amelyeket az előzőekben említettünk — videóminőség, analitika, könnyű használhatóság és testreszabhatóság, kiberbiztonság, árképzés és a szolgáltató ismertsége - mert mindegyik szerepet játszik annak biztosításában, hogy a kiválasztott VMS hatékony és fenntartható legyen hosszú távon. 
Nem szabad elfeledni, hogy egy jó VMS az, amely képes növekedni a vállalkozással, akár új kamerák hozzáadásáról, akár az analitikák bővítéséről vagy jövőbeli szoftverfrissítésekkel való lépéstartásról van szó. Mindig érdemes a hosszú távú kompatibilitásra és rugalmasságra összpontosítani, biztosítva, hogy a VMS nemcsak a jelenlegi igényeket, hanem a jövőbeli biztonsági és működési kihívásokat is kielégíthesse. 


Ha cikkünk felkeltette az érdeklődésed, keresd az Aspectis munkatársait az alábbi e-mailen: sales@aspectis.hu